מקווה ישראל - מצבת קרל נטר

מקְוֵה יִשְׂרָאֵל הוא בית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל. בית הספר הוקם על ידי קרל נטר בשנת 1870, ממזרח ליפו, דרומית לדרך יפו-ירושלים. הממשלה הטורקית נתנה לנטר רישיון לייסוד בית ספר חקלאי, והעניקה לו שטח של 2,600 דונם בחכירה עולמית בתשלום שנתי קטן "מתוך הכרה בערך המוסד הזה בחיי היהודים". היישוב הישן קיבל בברכה את הקמת בית הספר החקלאי. קראו עוד
חברת "כל ישראל חברים" נענתה לבקשת נטר להקים את בית הספר החקלאי.
השם ניתן למקום בעקבות דברי הנביא ירמיהו "מִקְוֵה יִשְׂרָאֵל מוֹשִׁיעוֹ בְּעֵת צָרָה" (יד, ח). מִקְוֵה יִשְׂרָאֵל הוא כינוי לאלוהי ישראל המביע את היותו מקור התקווה של העם.
מטרת המוסד הייתה להכשיר את הדור הצעיר להתיישבות חקלאית. הוא נטה להאמין כי הדור הישן לא יצליח בעבודה חקלאית.כיום לומדים בבית הספר 1,500 תלמידים, והוא מוגדר כבית ספר ל"לימוד מדעי הטבע הסביבה והביוטכנולוגיה הנשענים על המשק החקלאי". המוסד, החולש על שטח של כ-3,000 דונם, כולל בתוכו בית ספר תיכון שש-שנתי חקלאי חילוני ("המדור הכללי") ותיכון חקלאי דתי ("המדור הדתי") ובית ספר שש שנתי ישראלי צרפתי מרשת אליאנס ("המסלול הישראלי-צרפתי") ובית ספר יסודי "עתיד". לפני שנתיים החלה לפעול במקום גם מכינה קדם צבאית "שחר" - מקווה ישראל, המיועדת לגברים לפני שירותם הצבאי.
מה עשינו בפרוייקט: השימור של המצבה כלל תיעוד וסימון חלקי המצבה על מנת לשמרה במדוייק, ניקוי אבן עמוק לפתיחת הקשרים בין האבנים, פירוק האבנים בצורה מבוקרת למניעת נזק, חילוץ הזיון המקורי הפגום וחידושו בבניה מחדש, שימור אבן שבורה, שיחזור אבנים חסרות, ביסוס, הרכבה מחדש, כיחול והדגשת אותיות.
לקוח: המועצה לשימור אתרים - מחלקת תכנון וביצוע אדריכל : אפולו לגיסמו - שימור ברזל מהנדס : שפר את רונן מהנדסי שימור
קבלן : ארכו שימור ושחזור מפקח : אהרון לויתן

פרוייקטים - שימור ושיחזור היסטורי